/Files/images/щеплення.jpg

Доцент кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини БДМУ Дмитро Нечитайло консультує.
Головна мета імунопрофілактики – запобігти епідемії захворювання. Чим більше людей має імунітет до тієї чи іншої інфекції, тим менше шансів у дитини захворіти тим чи іншим інфекційним захворюванням.

Від яких хвороб захищає вакцинація?

10 інфекцій, вакцинація проти яких входить до календаря щеплень України:

1. Гепатит В. Захворювання викликає вірус, який вражає печінку. Тривале перебування вірусу в клітинах печінки може спровокувати розвиток цирозу і раку печінки. Цироз і рак печінки призводять до смерті. Зараження відбувається при контакті з кров’ю чи іншими рідинами інфікованої людини. Вірусом можна заразитися при контакті з інфікованими медичними інструментами, у побуті (зубна щітка, залізний гребінець, ножиці, якими користувалася інфікована людина). Відомі випадки зараження дітей вірусом гепатиту В після уколу використаним наркоманами шприцом, яким дитина поранилась у пісочниці. Вакцинація є найефективнішим засобом попередження цього захворювання. В результаті повного курсу вакцинації виробляється довічний імунітет.

2. Туберкульоз. Захворювання викликає бактерія. Для немовлят захист від туберкульозу дуже важливий, оскільки у випадку зараження туберкульозом у перший рік життя існує високий ризик захворіти на туберкульозний менінгіт, який вражає мозкові оболонки. В цьому випадку туберкульоз особливо тяжко піддається лікуванню і часто має летальні наслідки. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом (від хворої людини до здорової при чханні, кашлі). Вакцинація від туберкульозу не захищає на все життя. Результати досліджень показали, що діти, яким не робили щеплень, захворюють на туберкульоз у 15 разів частіше, ніж ті, хто своєчасно отримав щеплення. Імунітет зберігається впродовж 7-10 років. Повторна вакцинація (ревакцинація) дорослих не проводиться, оскільки ефективність її не доведено.

3. Дифтерія. Захворювання викликає бактерія. В основному, дифтерія проявляється у вигляді ангіни, під час якої у горлі утворюються плівки, що іноді утруднюють дихання. Токсин, який виробляє дифтерійна бактерія, потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше – серце (викликаючи міокардит), нервову систему, нирки. Навіть попри своєчасне лікування близько 20% хворих помирають. Передається повітряно-крапельним шляхом.

Вакцинація проти дифтерії є дуже ефективною, попереджає розвиток захворювання та ускладнення. Для підтримки імунітету проти дифтерії необхідне повторне введення вакцини за схемою згідно з календарем щеплень (дорослі ревакцинуються раз на 10 років).

4. Кашлюк. Інфекцію викликає бактерія. Захворювання характеризується запаленням дихальних шляхів і супроводжується нападами спазматичного кашлю, який порушує дихання – аж до його зупинки. Передається повітряно-крапельним шляхом. Кашлюком хворіють у будь-якому віці, але у дітей першого року життя це захворювання протікає вкрай тяжко, викликає такі ускладнення, як пневмонія, ушкодження головного мозку, може призвести до смерті. Вакцинація попереджає тяжкі прояви захворювання і ускладнення. Сформований в результаті повного курсу вакцинації імунітет проти кашлюка зберігається впродовж 5–7 років.

5. Правець.Захворювання викликає бактерія, яка виробляє токсин, що вражає нервову систему. Проявляється сильними судомами, що іноді можуть призвести до переломів кісток. Хвора людина відчуває сильні болі. Від 5 до 10% хворих помирають. При тяжких формах правця смертність сягає понад 50%. Передається при потраплянні забрудненого ґрунту до рани, через заражені предмети (цвях у землі). Вакцинація проти правця є дуже ефективною і попереджає розвиток захворювання. Для підтримки імунітету проти правця необхідне повторне введення вакцини за схемою згідно з календарем щеплень (дорослі ревакцинуються раз на 10 років). Також можлива екстрена вакцинація проти правця. Якщо дитина, якій не робили щеплення, поранилася, негайно зверніться до лікаря, щоб зробити термінову профілактику правця.

6. Поліомієліт. Захворювання викликає вірус, який передається через брудні руки, забруднені харчові продукти і воду, іноді – повітряно-крапельним шляхом. Вірус поліомієліту вражає нервові клітини, що відповідають за рухи, і викликає параліч. Паралітична форма поліомієліту невиліковна. Вакцинація є єдиним ефективним засобом попередження цього захворювання.

7. Хіб-інфекція (гемофільна інфекція). Інфекцію викликає бактерія Hib (Haemophilus infl uenzae типу b), яка передається повітряно-крапельним шляхом. У назві бактерії присутнє слово “infl uenzae, у перекладі – “грип”, тому що бактерію вперше було виявлено у людей, котрі померли під час епідемії грипу. У дітей від 5 років Хіб провокує розвиток пневмонії, гнійного менінгіту, запалення надгортанника, що призводить до задухи (епіглотит), запалення середнього вуха (отит), гнійного запалення суглобів (артрит), запалення кістки (остеомієліт), “зараження” крові (сепсис). Вакцинація попереджає розвиток цих захворювань. Вакцинація проти Хіб-інфекції була включена до календаря щеплень України 2006 року, отже батьки знають про цю вакцину найменше. Чимало європейських країн, США, Канада, Японія проводять вакцинацію проти Хіб-інфекції вже понад 15 років. Результат – значне зниження захворювань і смертей, пов’язаних із Хіб.

8. Кір. Захворювання викликає вірус. Кір надзвичайно заразний, передається повітряно-крапельним шляхом. Симптомами кору є висока температура, нежить, кашель, висип, іноді блювання і пронос. Ускладненнями кору можуть бути пневмонія і енцефаліт (ураження головного мозку). Кір може призвести до смерті. Дві дози вакцини забезпечують довічний захист від захворювання.

9. Краснуха. Захворювання викликає вірус, який передається повітряно-крапельним шляхом. У більшості дітей воно протікає дуже легко. Симптомами краснухи є висип, незначне підвищення температури. У деяких випадках – запалення суглобів (артрит). Якщо жінка заражається краснухою на ранніх термінах вагітності, у неї може статися викидень. При зараженні жінки краснухою у другому і третьому триместрі вагітності існує дуже високий ризик народження дитини із синдромом вродженої краснухи (вроджені пороки серця, катаракта, сліпота, глухота, розумова відсталість, ураження інших органів). Дві дози вакцини забезпечують довічний захист від захворювання.

10. Епідемічний паротит (свинка). Це захворювання викликає вірус. Воно характеризується ураженням слинних залоз, підшлункової залози, статевих залоз. Вірус може вражати нервову систему, викликати менінгіт, енцефаліт, глухоту. У чоловіків здатен викликати безпліддя. У рідких випадках хвора на епідемічний паротит людина може померти. При інфікуванні вагітної жінки у першому триместрі вагітності у 25% випадків вагітність може перерватися викиднем або ж передчасними пологами. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Дві дози вакцини забезпечують довічний захист від неї.

Чи може мама, яка годує, передати свій імунітет дитині?

Зазвичай так і відбувається. Якщо мама хворіла дитячими інфекціями або прищеплювалася від них, в її організмі “курсують” захисні антитіла, які вона передає дитині разом з молоком. Ось чому кір, краснуха, вітрянка у дітей до 6 місяців – рідкість. Потім такий “привнесений” імунітет слабшає. Тут і приходять на допомогу щеплення.

Чи можна міняти препарати під час вакцинації?

Від одного і того ж захворювання може існувати відразу декілька вакцин різних виробників. Одні ефективніше, але рідко обходяться без наслідків, інші безпечніше, зате дорожче. Якщо в поліклініці раптом не виявилося потрібної вакцини, її, як правило, можна замінити взаємозамінні вакцини проти дифтерії, правця і коклюшу, жива та інактивована поліомієлітна, різні вакцини проти гепатитів А і В. Повторне введення живої вакцини також не вимагає обов’язкового застосування одного і того ж препарату.

Навіщо робити кілька однакових щеплень?

Багаторазова вакцинація потрібна, щоб утворився стійкий імунітет від деяких хвороб. Щеплення від дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, гепатиту В роблять у кілька етапів з інтервалом в 30 днів. А от від кору, свинки або туберкульозу одного щеплення достатньо, щоб виробити імунітет на довгі роки (ревакцинація відбувається раз в 6-7 років).

Чи може захворіти щеплена дитина?

Дуже рідко, але все ж це не виключено. Причин тому маса, починаючи від неправильного зберігання вакцини і закінчуючи індивідуальними особливостями організму. На ефективність вакцини може впливати і вік дитини, і характер харчування, і навіть клімат тієї місцевості, в якій живе малюк. Ось чому так важливо дотримуватися календаря щеплень або індивідуального графіка вакцинації, розробленого лікарем, не вводити під час планового щеплення нових прикормів і відмовитися від інших “експериментів” над дитиною: поїздок на море, відлучення від грудного годування тощо.

Поствакцинальні ускладнення вірогідні, якщо у дитини: підвищений внутрішньочерепний тиск, спостерігався судомний синдром та інші патології нервової системи; є виражена алергія, атопічний дерматит і т. п.; впродовж року – нескінченні ГРВІ, перебіг хвороби гострий і вона довго не проходить; є хронічні захворювання; спостерігалися “неправильні” реакції на попередні щеплення. Тому ще до початку вакцинації батькам варто отримати дозвіл не тільки педіатра, а й інших фахівців, зокрема невропатолога, в ідеалі рішення про щеплення повинен приймати лікар-імунолог за результатами всебічного обстеження (включаючи загальний аналіз крові та сечі).

Які можливі реакції на щеплення?

Можливі загальні та місцеві поствакцинальні реакції. До перших належать підвищення температури, нездужання, головний біль, зниження апетиту; до других – почервоніння і болючість тканин, ущільнення у місці введення препарату, запалення прилеглих лімфатичних вузлів. Всі ці реакції, як правило, швидкоплинні. Якщо ж нездужання затягується – тримається температура, не спадає набряк, – можна говорити про поствакцинальні ускладнення, необхідна консультація лікаря.

Які найбільш часті побічні реакції?

Найпоширеніша – алергічна реакція на компоненти вакцини. Саме тому за три дні до і три дні після вакцинації рекомендується давати дитині антигістамінні. Підвищення температури тіла і подразнення в місці уколу теж досить звичайне (і нормальне) явище. Важливо розуміти, що можливі побічні явища пройдуть, зате завдяки щепленню у малюка залишиться потужний захист на все життя. У разі відмови від вакцинації ви ризикуєте самим головним – здоров’ям дитини і навіть її життям. Безумовно, до будь-яких щеплень варто серйозно готуватися: дитина не повинна хворіти навіть ГРВІ протягом як мінімум двох тижнів до щеплення, не можна щепитися на тлі стресових станів і т. п. У випадку, якщо у малюка є проблеми зі здоров’ям лікуючий педіатр, який знає особливості вашої дитини, може дати тимчасовий відвід, відстрочку від вакцинації, але не більше того. Не варто серйозно ставитися до страшних історій про згубні вакцини, якими переповнені батьківські форуми. Ваш єдиний порадник – лікар, який несе відповідальність за здоров’я дитини. І ще ваш власний розум.

Матеріали запозичені з wym-1433758784255

Кiлькiсть переглядiв: 915

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.